پشتیبانی ۲۴ ساعته

09900779714 - 03132507594

تفاوت هارد SSD و HDD + خرید هارد از کاستوم رایان

زمان مطالعه

دسته بندی

تاریخ انتشار

1402-02-25

اشتراک گذاری:

تفاوت هارد SSD و HDD

مقدمه

تفاوت هارد SSD و HDD: وقتی صحبت از فضای ذخیره سازی برای کامپیوتر یا لپ تاپ می شود، دو نوع اصلی وجود دارد: هارد دیسک  (HDD)و درایو حالت جامد (SSD). هر دو نوع مشخصات فیزیکی مشابه و هدف یکسانی دارند، یعنی ذخیره داده ها در سیستم شما، اما تفاوت اصلی بین یک (SSD) و یک (HDD) در فناوری ذخیره سازی آنها است که می تواند بر عملکرد و طول عمر آنها تأثیر بگذارد. در این مقاله، تفاوت‌های بین HDD و  SSD، از جمله سرعت، ظرفیت، هزینه و دوام آن‌ها را بررسی می‌کنیم. باید بدانید که هر دو مزایا و معایب خود را دارند ولی تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع برای شما مناسب است به نحوه ی استفاده از سیستم شخصی خودتان بستگی دارد.

هارد HDD چیست؟

درایوهای دیسک سخت(HDD) که مخفف Hard disk drive  هستند برای سال‌ها استانداردی برای ذخیره‌سازی کامپیوترها بودند. HDD ها فضای ذخیره سازی ثابتی دارند که از دیسک های مکانیکی چرخان استفاده میکنند تا داده ها را بخوانند، بنویسند و ذخیره کنند. هارد دیسک‌ها برای مدت طولانی و به طور پیوسته ظرفیت ذخیره سازی خود را افزایش داده و در طول سال‌ها تکامل یافتند. در HDD ها، انتقال اطلاعات به صورت متوالی است. هد فیزیکی خواندن/نوشتن به دنبال یک نقطه مناسب در هارد دیسک برای اجرای عملیات است.

معایب

معایب هارد دیسک‌ها در قطعات مکانیکی آنهاست! که برای خواندن و نوشتن داده‌ها استفاده می‌شود، زیرا یافتن و بازیابی فیزیکی داده‌ها به زمان بیشتری نسبت به یافتن و بازیابی الکترونیکی داده نیاز دارد. اگر این قطعات مکانیکی را به طور نادرست حمل یا رها کنید، ممکن است از بین بروند یا حتی از کار بیفتند. این موضوع بیشتر در لپ تاپ ها نگران کننده است، اما در لپ تاپ ها باز هم این موضوع چندان مورد توجه نیست. هارد های HDD نیز نسبت به SSD ها، سنگین تر هستند و انرژی بیشتری مصرف می کنند. هاردهای HDD از الکتریسیته بیشتری برای چرخاندن صفحات استفاده می کنند که گرما و نویز تولید می کنند.

مزایا

مزایای  HDD ها این است که آنها یک فناوری اثبات شده هستند و نسبت به SSDها برای همان مقدار فضای ذخیره سازی ارزان تر هستند. در حال حاضر هاردهای HDD با فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به SSD در دسترس هستند. هاردهای HDD هنوز هم به صورت اینترنال و اکسترنال در کامپیوتر‌ها و لپ تاپ‌های امروزی استفاده می‌شوند. تفاوت هارد HDD و SSD

هارد SSD چیست؟

درایوهای حالت جامد(SSD)  یا همان solid-state drive یک فناوری نسبتاً جدید است. آنها از حافظه فلش NAND برای ذخیره داده ها استفاده می کنند که مشابه حافظه فلش مورد استفاده در درایوهای  USB  و کارت های حافظه است. در SSD، انتقال داده به صورت متوالی نیست، دسترسی تصادفی است. بنابراین این کار سریعتر انجام میشود. SSD ها فاقد هد خواندن/نوشتن هستند و در نتیجه هیچ تاخیری به دلیل حرکت هد (جستجو) ندارند. تفاوت هارد HDD و SSD

مزایا

SSD ها اغلب در لپ تاپ ها استفاده می شوند، در حالی که لپ‌تاپ‌های ارزان‌تر هنوز با HDDهای ارزان‌تر عرضه می‌شوند، اکثر دستگاه‌های میان‌رده رو به بالا با SSD عرضه می‌شوند. همانطور که نت‌بوک‌ها و سایر لپ‌تاپ‌ها قدرتمندتر شدند، ظرفیت‌ SSD هم افزایش یافت و در نهایت می توانید یک هارد دیسک را از لپ تاپ یا دسکتاپ خود بیرون بیاورید و به راحتی آن را با یک اس اس دی 2.5 اینچی جایگزین کنید.

با گذشت زمان، سایر فرم های SSD جمع و جورتر شدند، مانند کارت mSATA Mini PCIe SSD و فرمت M.2 SSD. اس اس دی های M.2 به سرعت در دنیای  لپ‌تاپ گسترش یافته اند و امروزه SSD‌هایی که هنوز از فرم فاکتور 2.5 اینچی استفاده می‌کنند، بیشتر برای ارتقاء لپ‌تاپ‌های قدیمی‌تر در نظر گرفته شده‌اند و اس اس دی M.2 بیشتر در سیستم های مدرن قرار میگیرد.

درایوها

درایوهای SSD هیچ قطعه متحرک یا قطعه مکانیکی ندارند. این بدین معناست که سریع‌تر، بی‌صداتر و قابل اعتمادتر از HDD ‌ها هستند. آنها همچنین انرژی کمتری مصرف و گرمای کمتری تولید می کنند که می تواند برای لپ تاپ ها و سایر دستگاه های قابل حمل مفید باشد و دوام بیشتری داشته باشد. تفاوت هارد HDD و SSD

زمان بارگذاری سریع تر

SSD ها زمان بارگذاری سریع تری را برای بازی ها، برنامه ها و فیلم ها ارائه می دهند. SSD ها به دلیل فناوری استفاده شده، سبک تر هستند و بهتر در برابر حرکت و سقوط مقاومت می کنند و به همین دلیل گرانتر از HDD ها هستند. علاوه بر این، درایوهای حالت جامد انرژی کمتری مصرف می‌کنند و به کامپیوترها اجازه می‌دهند خنک‌تر کار کنند.

انتخاب با کدام است؟

وقتی یک لپ تاپ جدید می‌خرید، دو گزینه بسیار متفاوت دارید: می‌توانید یکی را با SSD یا یکی را با HDD تهیه کنید. در حالی که SSD و HDD هر دو وظیفه ذخیره سازی را دارند، اما نحوه ی کار آنها کاملاً متفاوت است. اگر مجبورید فقط یکی را انتخاب کنید، چگونه انتخاب می کنید؟ در اینجا به تفاوت‌های SSD و HDD میپردازیم و مزایا و معایب هر کدام را برای تصمیم‌گیری به شما معرفی کنیم.تفاوت هارد HDD و SSD

سرعت

یکی از تفاوتهای اصلی بین SSD و HDD سرعت است. SSD ها بسیار سریعتر از HDD ها هستند زیرا از حافظه فلش استفاده می کنند و هیچ قطعه متحرکی ندارند که باعث میشود زمان دسترسی به داده ها سریعتر باشد. این بدان معناست که داده ها از طریق SSD خیلی سریعتر خوانده و نوشته می شود تا HDD که به یک چرخش دیسک برای دسترسی به داده ها نیاز است

مثال:

مثلا تفاوت سرعت SSD در مقایسه با هارد دیسک در هنگام کپی و جابجایی فایل های بزرگ بیشتر مشهود است. هارد دیسک ها می توانند 30 تا 150 مگابایت در ثانیه (MB/s) کپی کنند، در حالی که SSD های استاندارد همان عملکرد را با سرعت 500 مگابایت بر ثانیه انجام می دهند. SSD های جدید NVME حتی می توانند سرعت حیرت آور 3000 تا 3500 مگابایت بر ثانیه را نشان دهند.

با یک SSD، می توانید یک فیلم 20 گیگابایتی را در کمتر از 10 ثانیه کپی کنید، در حالی که یک هارد دیسک حداقل دو دقیقه طول می کشد.

این تفاوت سرعت تنها زمان انتقال دیتا خود را نشان نمی‌دهد و در انجام هر کاری تأثیرگذار است. می توان گفت با یک اس اس دی کامپیوتر شما سریع‌تر بوت می‌شود، برنامه‌ها سریع‌تر بارگیری می‌شوند و فایل‌ها سریع‌تر منتقل می‌شوند.

طول عمر و دوام

همان طور که گفته شد SSD ها قطعات متحرک ندارند، پس کمتر در معرض آسیب مکانیکی هستند. این بدان معناست که SSD ها در مقایسه با هارد دیسک ها دارای طول عمر چند سال بیشتر هستند. علاوه بر این، طول عمر یک هارد دیسک با فرسودگی و پارگی قطعات متحرک آن تعیین می شود. با گذشت زمان، دیسک های در حال چرخش و قطعات مکانیکی در هارد دیسک می توانند فرسوده شوند و باعث از کار افتادن درایو شوند. این ممکن است به دلیل تکان شدید، لرزش یا عوامل دیگر رخ دهد. این در حالی است که، SSD ها در برابر شوک فیزیکی و لرزش مقاوم تر هستند که می تواند برای لپ تاپ ها و سایر دستگاه های قابل حمل مفید باشد. تفاوت هارد HDD و SSD

تفاوت ظرفیت

وقتی صحبت از ظرفیت به میان می آید، HDD ها همچنان برنده هستند. هارد دیسک‌ها در ظرفیت‌های بسیار بزرگ‌تری نسبت به SSD در دسترس هستند. این بدان معنی است که اگر به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارید، یک هارد دیسک همچنان راه حلی خوب است. با این حال، SSD ها از نظر ظرفیت در حال افزایش هستند و اکنون در اندازه های تا 8 ترابایت هم در دسترس هستند. اما SSD های بزرگتر هنوز هم گران تر هستند.

امنیت و بازیابی اطلاعات

اگر درایو شما از کار بیفتد، معمولاً می توانید اطلاعات روی آن را بازیابی کنید. این در مورد HDD ها و SSD ها صادق است، هرچند با چند تفاوت کلیدی. از آنجایی که SSD ها جدیدتر هستند، بسیاری از سرویس های بازیابی اطلاعات هزینه بیشتری برای کار با آنها دریافت می کنند. اما از آنجایی که آنها سریعتر هستند، ممکن است بتوانید اطلاعات خود را سریعتر از هارد دیسک بازیابی کنید.

مهم است بدانید از هر نوع درایوی که استفاده می کنید، بهترین راه برای محافظت از داده های خود، پشتیبان گیری منظم در دستگاه های ذخیره سازی خارجی یا فضای ذخیره سازی ابری است.

میزان صدا

احتمالاً با صدای چرخش هارد دیسک در هنگام شروع کار آشنا هستید.  هارد HDD به دلیل برخورداری از دیسک مکانیکی به‌خصوص در زمان انتقال دیتاها صدا تولید می‌کند، البته این میزان صدا خیلی زیاد نیست. در مقابل، SSD ها فاقد هر گونه قسمت متحرک است و بنابراین کاملاً بی صدا هستند و تنها صدایی که ممکن است بشنوید، صدای چرخیدن فن‌های رایانه شما در حین انجام کارهای فشرده است.

قیمت

یکی از فاکتورهای مهم هنگام خرید، قیمت محصول است که HDD ها همچنان گزینه مقرون به صرفه تری هستند. هارد دیسک‌ها در هر گیگابایت بسیار ارزان‌تر از SSD هستند، به این معنی که می‌توانید در ازای پول خود فضای ذخیره‌سازی بسیار بیشتری داشته باشید. با این حال، قیمت SSD ها در طول سال ها به طور پیوسته کاهش یافته است و اکنون مقرون به صرفه تر از همیشه هستند. اگر فقط به مقدار کمی فضای ذخیره سازی نیاز دارید، یک SSD می تواند انتخابی مقرون به صرفه باشد. تفاوت هارد HDD و SSD

 

**همچنین بخوانید: کامپیوترهای All in One چیستند؟**

 

در نهایت هارد HDD را باید انتخاب کنید یا SSD ؟

وقتی صحبت از انتخاب بین HDD و SSD می شود، واقعاً به نیاز شما بستگی دارد. اگر به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارید و سرعت بالا هم برای شما مهم نیست، HDD میتواند گزینه خوبی باشد. اما اگر به سرعت، دوام، کوچک بودن، کم صدا بودن و مصرف انرژی کمتر اهمیت میدهید، SSD انتخاب بهتری است. تا زمانی که قیمت عامل تعیین کننده نباشد، SSD ها برتر هستند. اگر توانایی مالی دارید، حتی می توانید از هر دو نوع ذخیره سازی استفاده کنید. می توانید از SSD به عنوان درایو اصلی خود برای سیستم عامل و برنامه های پرکاربرد خود استفاده کنید و از HDD به عنوان درایو ثانویه برای ذخیره فایل های بزرگ و نسخه های پشتیبان استفاده کنید.

تفاوت بین هاردهای HDD و SSD کاستوم رایان

تفاوت بین هاردهای HDD و SSD کاستوم رایان

نکته:

اگر می‌خواهید هارد اکسترنال خریداری کنید بدون شک پیشنهاد می‌کنیم به سراغ هارد HDD بروید؛ چرا که هارد اکسترنال قرار نیست دائما استفاده شود و سرعت آن شاید خیلی اهمیت نداشته باشد. اما اگر به سرعت و به روز بودن اهمیت میدهید مسلما هاردهای SSD در این زمینه بی نظیر هستند.

نتیجه

هر دو هارد HDD و SSD مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب در نهایت به نیاز شما بستگی دارد. اگر به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارید، هارد دیسک HDD همچنان راه حل بهتری است. اگر به سرعت و قابلیت اطمینان نیاز دارید، SSD انتخاب بهتری است. خبر خوب این است که هر دو نوع ذخیره سازی به راحتی در دسترس هستند و حتی می توانید در صورت نیاز از هر دو استفاده کنید. تا اینجا باید درک بهتری از تفاوت بین HDD و SSD داشته باشید و بتوانید در مورد اینکه کدام یک برای لپ تاپ شما مناسب است، تصمیم آگاهانه بگیرید.

محصولات کاستوم رایان

اگر تصمیم خود را گرفته اید و نیاز به یک هارد SSD دارید، به سایت ما customrayan.com مراجعه کرده و از قسمت تجهیزات ذخیره سازی-حافظه SSD بروید و هارد مورد نظر خود را مشاهده در صورت اطمینان به آسانی خرید نمایید. مجموعه کاستوم رایان با در نظر گرفتن نیاز بازار و همچنین کاربران این حوزه سعی کرده است که بهترین نوع محصول را با بهترین قیمت روز برای شما عزیزان فراهم کند.

کاستوم رایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
وبلاگ